Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

Cilt her zaman bakım ister, fakat her mevsim aynı bakım yeterli gelmeyebilir. Çünkü soğuk hava, sıcak hava, nem, rüzgar, Uv ışınları vs bunların hepsi cildin anatomik yapısını şekillendirir. Soğuk hava, ciltte kuruluk ve akne gibi sorunlarla sebep olur, sıcak hava ise gözenek görünümünün artmasına ve sebum üretiminin azalması gibi birçok sebeplere yol açmaktadır. Mevsim geçişlerinde doğru bakım yapmak ve doğru ürün kullanmak, bundan dolayı çok çok önemlidir. Özellikle şuan pandemi dolayısı ile maskeler cildin nefes almasını önleyerek sebum dengesini ciddi anlamda etkilemektedir.

Bu süreçte ciltte nasıl problemlerle karşılaşırız ;

*Kış mevsiminden yaz mevsimine geçişte havaların ısınması ile ciltte gözenekler genişler, kılcal damarların görünümü artar. Sebum dengesi değişir.

*Siyah nokta oluşumu bu dönemle fazla görülür.

*Soğuyan hava ile cildin epidermis tabasında bir kalınlaşma meydana gelir. Cilt soğuyan havayla nemini kaybetmeye başlar.

Mevsim geçişlerinde cilde daha fazla özen gösterilmelidir. Tek bir ürün cilde yeterli gelmeyebilir, bunun için bir uzmana danışmakta fayda vardır. Cilt bakımı düzenli yaptırılmalıdır. Soğuyan ve ısınan havalarda daha fazla önem verilmelidir.

Cilt bakımlarına ve kullanılan ürünlere önem vermek gerekir. Cilt temizleyici ürünler. Cildin doğal nemini koruyarak cillde temiz kalmasını sağlar. Ve tabi ki mevsim geçişlerinde ciltte oluşabilecek problemlerin minimum seviyeye düşürür. Cilt temizliğinde yalnızca makyaj temizleyici ürünler yeterli gelmez. Bu tarz ürünlerin içeriğinde yağ olduğu için tam anlamı ile cildi arındırmaz. Mutlaka ardından cilde uygun medikal bir cilt temizleme köpüğü veya cilt temizleme jeli kullanılmalıdır. Ardından ise keratinize tabakadan arındırmak için peeling yapılmalıdır.

Peeling Uygulaması

Peelingi cildimizin üzerindeki ölü deriyi atmasına yardımcı olmak için kullanırız. Cildimizin en üst tabakasının kısmen soyarız. Peeling aynı zamanda cildimizdeki lekelenmelerini de giderir, pürüzsüz bir cilt elde ederiz ve cildimizin mat ve soluk, cansız görünümünü engelleyerek , canlılık ve parlaklık kazandırırız.

Tonik Uygulaması

Cildimizin temizliğinde epey etkili bir kullanıma sahip olan tonikler düzgün ve yerinde kullanmak gerekir eğer kullanılmazsa ciltte olmayan ve beklemediğimiz sorunlarla karşılaşabiliriz. Özellikle makyaj yapmadan önce makyajı sildikten sonra kullanılır toniğin özelliği antiseptik olmasıdır makyaj kalıntılarını hava kirliliğini cildimizdeki etkilerini yok etmek amacıyla kullanılmaktadır .

Güneş Kreminin Önemi !

Güneş kremi sadece yaz aylarında güneşe çıktığımızda değil her ay her mevsimde kullanılması gereken bir cilt bakım ürünüdür. Güneş ışınlarının cildimize yaymış olduğu ultraviyole ışınları , cildimize bazı hasarlar bırakabiliyor lekelenmelerin haricinde deride kırışıklık problemlerinede yol açabiliyor. Cilt sağlığımızı olumsuz yönlerde etkileyebiliyor her mevsimde yani kış, yaz, ilkbahar sonbahar demeyip güneş kreminizi kullanmaya dikkat etmeliyiz ve ihmal etmeden kullanmamız gerektiğini unutmamamız gerekiyor .

Mevsim Geçişlerinde Medikal Cilt Bakımı

Öncelikle cilt sağlığımıza dikkat etmek istiyorsak cildimizi temiz tutmamız gerekiyor cilt tipimiz ne olursa olsun cildimizi temizlemeden hiçbir ürün kullanmamamız gerekiyor . Cildimizi temizlemeden yapmış olduğumuz uygulamalar gözeneklerimizi tıkayabilir ve hiçbir etkisini göremeyiz . Mevsim geçişlerinde kuru ciltler, neme ve suya daha çok ihtiyaç duyarlar. Cildimizde nem seviyesi azalıyor ve kuruluk gösteriyorsa cildimizdeki çizgilerimiz daha çok belirginleşir. Onarıcı kremlerinizi kullanmanız gerekmektedir . Sadece tonik kullanmak Cildinizi nemlendirmek için yeterli olmayabilir.

Cilt kuruluğu genel olarak herkesin en sık rastladığı problemlerden biri haline gelmiştir dönemsel olarak aniden değişen sıcak havalar cildimizin nem dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bundan dolayı cilt ürünlerimizi ihmal etmememiz nemlendiricimizi kullanmamız gerekiyor cildimizi iyi tanıyıp cildimize en uygun bakım ürünlerini kullanmamız gerekiyor.