Lazer Epilasyon Sıkça Sorulan Sorular

Lazer Epilasyondan Önce Sonra; Lazer epilasyon sonuçları konusunda tereddüt olmayan bir uygulamadır. Doğru merkeze gitmeniz ve uzman kadro ile lazer epilasyon yaptırmanız sizler için sonrasında en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Ağda yapmayın!

Uygulamadan en az 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız gibi yöntemlerle kıllar kökünden yolunmamış olmalıdır. Lazer epilasyondan önce epilatör, ağda gibi kılları kökten yolan yöntemleri kullanmamalısınız. Aksi halde kıllar çıkana kadar lazer epilasyon işlemi ertelenmek zorundadır. Lazer epilasyondan önce tüy dökücü krem uygulaması da önermiyoruz.

Bronzlaşmayın!

Son Bir, bir buçuk ay içinde solaryuma gidilmemiş, güneş banyosu yapılmamış olmalıdır. Deri uygulama esnasında bronz olmamalıdır. Bayanlarda adet döneminde uygulama ağrılı olabileceğinden tercih edilmez.

Bronz ciltlerde lazer epilasyon uygulanmaz. Solaryuma gitmemelisiniz. Bronzlaştırıcı kremler kullanmamalısınız.

Uzman Doktorların Yönettiği Merkezleri Tercih edin!

Lazer epilasyon öncesi kıl ve cilt yapınızın değerlendirilmesi gerekir. Konunun uzmanı doktorlar bu ön değerlendirmeyi yaparlar. Lazer epilasyona uygun iseniz işlemleri başlatırlar. Bu nedenle gideceğiniz merkezi özenle seçmeye dikkat ediniz.

Parfüm ve Makyaj Malzemelerini Temizleyin!

Uygulama yapılacak bölgeye parfüm veya makyaj malzemesi sürdüyseniz bunları temizlemelisiniz. Seans öncesinde peeling ve benzeri uygulamalar yapılması da istenmez. Özellikle cilt soyucu kremler kullanılmamalıdır.
Ciltte foto hassasiyet yaratan ilaçlar kullanılmamalıdır. Bazı antibiyotik ve akne ilaçları ışık hassasiyeti yaratır.

İlaç Kullanıyor mu sunuz?

Kullandığınız tüm ilaçları söylemenizde yarar vardır. Geçirdiğiniz hastalıkları doktora bildirmelisiniz. Özellikle bazı cilt hastalıklarında lazer epilasyon sakıncalı olabilir. Bunu mutlaka bildiriniz. Ayrıca ışık ile tetiklenen epilepsi türlerinde lazer epilasyon uygulanmaz. Epilepsi hastaları mutlaka bu hastalığı takip eden doktordan uygulanabilir raporu almalıdır. Ayrıca geçirdiğiniz hormonsal hastalıkları doktora bildiriniz. Hamile kişilerde lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca 18 yaş altında lazer epilasyon uygulaması uygulamıyoruz.

Lazer Epilasyondan Sonra

Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gereken çok katı kurallar yoktur. Sadece olası yan etkilere karşı bazı önerilerde bulunacağız. Lazer epilasyondan sonra işlem yapılan bölgede kızarıklık olur. Bu normal bir reaksiyondur. Genelde işlem sonrası soğuk uygulamalarıyla tamamen yatışır. Bazen 2-3 saat sürebilir. Bu bölgeye soğuk uygulama yapmak yeterlidir.

Kabuklanma Normal mi?

Nadiren özellikle koyu ve buğday tenli kişilerde kabuklanmalar görülür. Her atış yerinde gözlenen bu kahve renkli kabuklanmalar yanık değildir. Bu reaksiyon görüntüsünden dolayı sizi korkutabilir. Fakat geçicidir.

Hangi Kremler Kullanılmalı?

Bölgeye sürülen nemlendirici kremler ile 10 gün içinde iz bırakmadan geçer. Lazer epilasyon sonrası kalıcı iz kalma ihtimali son derece zayıftır. Nadiren atış yapılan yerde su toplanması görülebilir. Bu durumda bile panik yapmayınız.

Sadece işlem yaptırdığınız merkezdeki uzman doktoru arayıp bilgi veriniz. Bu reaksiyonlar doktorun size önereceği ilaçlarla geçecektir. Her türlü reaksiyon durumunda doktorunuzu aramanızda fayda vardır. Lazer epilasyon sonrası bölgeye 10-15 gün kese yapmayınız. Peeling uygulamayınız. Soyucu kremler sürmeyiniz. İşlem sonrası kılları yolmayınız. Kılların kendiliğinden dökülmesini bekleyiniz.

Lazer Epilasyondan Sonra Ne Olmamalı?

Lazer Epilasyon un bazı çok seyrek fakat muhtemel yan etkileri; yanma, tüy folüküllerinin enfekte olması, kaşıntı hissi, kabuklanma, soyulma vb. Bu tür reaksiyonların riski koyu renk tenlerde daha yüksektir. Bu yüzden tedaviden önce, gittiğiniz klinik deki dermatoloji uzmanı ile bu konuda görüşün. Bu belirtilerden birini fark ettiğinizde bunu doktorunuza bildirin. Bunlar lazer epilasyondan sonra sık olmasa da görülebilir yan etkilerdir. Önemli olan bu durumlara müdahale edecek bir doktorun bulunmasıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Dökülme ne kadar sürer?

Tedaviyi takip eden iki üç hafta içerisinde tüyleriniz büyümeye devam ediyor gibi görünebilir. Ne? Lazer Epilasyondan sonra görünen tüyler mi? Endişelenmeye gerek yok, bu dökülecek olan anagen tüydür. (tedavi sırasında lasere maruz kalan tüy) Laser tüyü kökünden sökmemiştir ama kökün kendisine hasar vermiştir ve tüy belli bir süre bu folikülde büyümeye devam etmiştir.

Tedavi gören tüyler tamamıyla döküldüğünde ( yine, tedaviden 2-3 hafta sonra) 3-5 hafta tüysüz bir periyodun keyfini süreceksiniz. Tekrar görünmeye başladığı zaman bu sizin tüy büyüme döngüsünde anagen evrede olduğunuz anlamına gelir. Bu sonraki seansa başlamanızın zamanı geldi demektir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN